Menu

Zęby mądrości

Nie zawsze wyrośnięta ósemka, czyli ząb mądrości, nie musi być od razu wyrywany, wszystko zależy od tego czy wyrosła ona poprawnie i czy pacjent nie ma z nią problemu podczas jedzenia i mówienia, warto w czasie gdy ząb mądrości wyrośnie udać się na konsultację dentystyczną. W niektórych przypadkach, ból, osłabienie organizmu są już pierwszymi symptomami, które powodują, że ząb mądrości zaczyna się wyrzynać. Wyrzynaniu się ósemki towarzyszy także podrażnienie dziąseł i w niektórych przypadkach gorączka, jednak te objawy szybko mijają. Gdy jednak ból towarzyszący wyrzynaniu się ósemki jest bardzo silny, warto udać się do dentysty i sprawdzić, czy przypadkiem ząb mądrości nie wyrasta w złą stronę. Wtedy ekstrakcja zęba będzie bardzo pomocna.

Gdy jednak sami zdecydujemy się na usunięcie zęba mądrości musimy pamiętać, że ekstrakcja nie jest łatwym zabiegiem dentystycznych. Chociaż cały zabieg wykonywany jest pod znieczuleniem miejscowym, to kilka dni po zabiegu możecie odczuwać bóle w miejscu skąd ząb został usunięty.

Niektórzy z pacjentów twierdzą, że ósemki są kłopotliwymi zębami, wyrzynają się one najpóźniej i jest z nimi najwięcej problemów. Tak już jest, że ósemki wyżynają się między 17 a 25 rokiem życia, ale nie jest to przesądzone, są przypadki, gdzie w wieku 40 lat wyrzyna się ósemka.

Ale gdy jednak ząb mądrości nie wyrośnie pacjenci będą mieli problemy nie tylko z żuciem ale i rozdrabnianiem pokarmu. Ósemki są zębami trzonowymi, które służą tak jak inne zęby do przeżuwania pokarmów ich niewłaściwy wzrost też jest problemem wielu osób.

Warto jednak pamiętać, że ósemki są podatne na próchnicę, ale nie ma z tym większego problemu, takie zęby także się da leczyć a pomocą borowania bądź leczenia kanałowego.